The Journaling of Dohn 360

Subtitle

Blog

توضیحاتی در خصوص کمپرسور هوا و کاربردهایش

Posted by [email protected] on
کمپرسور هوا چیست و چگونه کار می کند سوالی است، که شاید به ذهن کسانی که دوستدار صنعت و استفاده از تکنولوژی های صنعتی و اهل مهندسی و ساخت و ساز باشند، خطور کرده باشد. زیرا کمپرسورها مسئولیت زیادی را در ساخت و ساز ها و صنایع بر عهده دارند. بنابراین ما در این مطلب قصد داریم مطالبی را در حول محور پرسش، کمپرسور هوا چیست و چه کاربرد ها و مزایایی دارد. بیان کنیم. قبل از بیان هر مطلبی اکنون که قصد داریم بدانیم کمپرسور هوا چیست؟ جالب است تاریخچه ی کوتاهی از کمپرسور های هوا را مطرح کنیم. اولین کمپرسور هوا به صورت کاملا ابتدایی و نوپا در سال 1976 میلادی توسط جان اسمیتون فرانسوی اختراع شد و پس از آن به مرور زمان کمپرسور ها تکامل یافته و به شکل امروزی در انواع و اندازه های مختلف ساخته شدند. و اما کمپرسور هوا چیست و چگونه کار می کند. کمپرسور هوا (air compressor) هوای اطراف را که تحت فشار نیستند. و دمای پایینی دارند، می گیرد و سپس با کمک موتور و طی یک فرایند مکانیکی هوا را در مخزن خود تحت فشار قرار می دهد. آنقدر که هوا متراکم شده و حجم آن کاهش یابد. انواع پمپ باد هوای فشرده شده را که اکنون دمای آن طی فرایند فشرده سازی بالا رفته است به سمت خنک کننده ی کمپرسور انتقال می دهد. در حقیقت مکانیزم کمپرسور های هوا بسیار ساده است و با استفاده از تعدادی ابزار همچون: میل لنگ، پیستون، میله های اتصال ،سیم پیچ و... ساخته شده اند. اکنون که به پاسخ سوال کمپرسور هوا چیست و چگونه کار می کند، رسیدید. بهتر است با انواع آن نیز آشنا شوید. پس با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

کمپرسور هوا چیست و چگونه کار می کند.
کمپرسور هوا چیست و چند نوع دارد؟
قبل از آنکه با انواع کمپرسور هوا آشنا شویم بهتر است بدانیم، که عملکرد آنها چه تفاوتی با یکدیگر دارد. زیرا انواع کمپرسورها را بر اساس نحوه ی کار کرد آنها تقسیم بندی می کنند. در حقیقت کمپرسور هوا به نوعی هوای فشرده ی مورد نیاز دستگاه ها و ابزار های مختلف را تامین می کند. در بسیاری از دستگاه های اطراف ما نیز همچون: کولر، سشوار، جاروبرقی، یخچال و... نوعی کمپرسور هوا وجود دارد. بهترین پمپ باد آنچه که موجب تمایز انواع کمپرسور هوا از یکدیگر می شود. مقدار ظرفیت مخزن این کمپرسور ها و مقدار سرعتی است، که هوای فشرده از کمپرسور خارج می شود. و اما کمپرسور باد چیست و چه مدل هایی دارد؟ انواع مختلفی از کمپرسور های هوای فشرده وجود دارند، که هر کدام قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. از میان کمپرسورها چهار نوع؛ کمپرسور پیچی و یا روتاری اسکرو، کمپرسور هوای برگشت پذیر، کمپرسور محوری و کمپرسور گریز از محور پر کاربرد تر هستند، که وجه تمایز هر کدام از این کمپرسورها نحوه و چگونگی متراکم و فشرده سازی هوا می باشد. البته ناگفته نماند، هر کدام از کمپرسور ها در صنایع متفاوت به کار گرفته می شوند و هر کدام با توجه به قدرت تولیدی که دارند مورد کاربرد قرار می گیرند.


کمپرسور هوا چیست و چه کاربردی دارد.
پمپ باد (کمپرسور هوا)چه کاربردی دارد؟
اکنون که دانستیم کمپرسور هوا چگونه کار می کند بهتر است، به کاربرد های آن بپردازیم. شاید جالب باشد بدانید، که کمپرسور هوا در صنایع و مشاغل و کارخانه ها و کارگاه های متفاوت کاربرد بیشماری دارد. به عنوان نمونه: در انواع تجهیزات پزشکی، کمپرسور های دندانپزشکی، ساکشن، هوای استفاده شده در بیمارستان ها، تامین هوای توربین ها، موتور جت ها، تامین هوای متراکم جهت دستگاههای پنوماتیکی و... امروزه از کمپرسور های هوا در انواع شاخه های علوم کاربردی همچون: پزشکی، فنی مهندسی، تولیدی، صنایع هواپیمایی، خودروسازی و... استفاده می شود. به عبارتی مقدار استفاده از هوای فشرده همگام با پیشرفت صنعت و تکنولوژی به سرعت در حال افزایش است.


Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

41 Comments